Sayfalar

Kategoriler

Sağlık Bilgileri

Böbrek Genişlemesi

Böbrek genişlemesi yani diğer adı ile böbrek büyümesi...Günümüzde doğuştan olan hastalıkların doğumsal anomalilerin birçoğunun daha gebelik esnasında tanısı mümkündür. Ultrason incelemesi ile gebeliğin erken döneminde yakalanabilen anomaliler içinde ilk sırada boşaltım sistemine böbrekler, mesane ve idrar yolları ait hastalıklar gelmektedir. İstatistikler, gelişmiş bir ultrason cihazı ile ve eğitimli bir ultrasoncu tercihen radyoloji uzmanı tarafından gebelere yapılan incelemelerde her 100 gebeden birinin karnındaki bebeğin böbreklerinde genişleme hidronefroz saptandığını belirtmektedir. Bu konu son derece önemlidir. Çünkü bu annelerin büyük çoğunluğunda gebelik sırasında bir sorun olmamakta, bebek normal doğmakta ve doğum sonrası tamamen sağlıklı görünmektedirler. Çoğunluğu belirti vermediği için hiçbir inceleme yapılmadan eve gönderilmektedir. Rahatsızlık belirti verdiğinde ise yan ağrısı, karında kitle, ateş, işeme esnasında yanma sızlama, idrarda bulanıklık gibi çoğu zaman böbreklerde ciddi hasarlar oluşmuş halde hekime başvurmaktadırlar. Oysa hidronefrozun en sık gördüğümüz nedeni 50 böbreğin önündeki idrar kanalında embriyo döneminde oluşan bir darlıktır ve cerrahi tedavisi mümkündür. Birçoğu kendiliğinden geçebilirse de, gebelik döneminde ve doğum sonrasında yakından izlenmesi gerekir. Eğer böbrek fonksiyonlarında kötüye gidiş saptanırsa doğum sonrası ilk ay içinde darlık hemen ameliyatla düzeltilir.
Antenatal Hidronefroz, çocuk anne karnındayken ultrason ile tanı konulan, böbrek ler, üreterler ya da mesane ve üretradaki genişlemeyi ifade eder. Olay tek taraflı unilateral ise, ilgili böbrek etkilenebilr ancak çocuk için risk yoktur. Çift taraflı bilateral etkilenen ya da tek böbrekli olup, o böbreği etkilenen olgularda ise çocuğun anne karnında içinde yüzdüğü sıvı azalabilir oligohidroamnioz. Bu ciddi bir durum olup, çocuğun akciğer ve böbrek gelişimi etkilenir ve ölü doğumlara kadar ilerleyen bir tablo ortaya çıkabilir.

Tek taraflı olgular için yapılması gereken, çocuk doğduktan sonra koruyucu antibiyotik başlamak, ilk hafta ultrason ve gerekirse voiding sisto-üretrografi VCUG: işeme sisto-üretrografisi çekmek, 6. haftada ise bir böbrek sintigrafisi MAG-3 yaptırmaktır.

Bu tip tek taraflı olguların neredeyse yarısında neden üretero-pelvik bileşkedeki idrar geçişindeki bir yetersizliktir. Bu durumda böbreklerde oluşan idrarın idrarı mesaneye iletecek kanal olan üretere geçişinde bir sorun vardır. Böyle hastaların çoğunda yakın takip ile sorun kendi kendine düzelmekte ancak her 5 hastadan 1inde ameliyat gerekmektedir.

Multikistik displastik böbrekler daha nadir görülen olgular olup, bu durumda böbrek dokusu tamamen üzüm salkımı şeklini almış ve çalışamaz hale gelmiştir. Karşı sağlam böbrek gelşimsel olarak normal olduğu için çocuk için bir risk oluşturmaz. Bugünkü bilgilerimiz multikistik displastik böbreklerde tümör gelişmesi, enfeksiyon ve hipertansiyon gibi risklerin böbreğin alınmasını gerekli kılacak kadar yüksek olmadığı şeklindedir. Bu çocuklar bir çocuk üroloğu tarafından takip edilmeli, 6 ayda bir kez, multikistik böbrek ve karşı sağlam böbrek açısından değerlendirilmelidir.

Burada bir önemli nokta hastaların neredeyse 1/3ünde sağlam böbreğe mesaneden idrar geri kaçışının veziko-üreteral reflü olabileceği ve çocukların bu yönde incelenmesi gerektiğidir bkz:veziko-üreteral reflü.

Çift böbrek anomalileri, üreteroseller idrarı boşaltıcı kanal olan üreterin mesane içindeki kısmının adeta balonlaşması ve idrarın tam olarak mesaneye geçememesi, üretero vezikal darlıklar üreterin, mesaneye birliştiği noktada tam idrar geçişi olmaması ve buna bağlı üreterin genişlemesi doğum öncesi dönemde tanı alabilen ve genellikle tek taraflı seyreden durumlardır.

Posterior-üretral valv, mesanedeki idrarı boşaltan üretra adı verilen kanalın hemen başındaki bir darlığı ifade eder ve mesanedeki idrar tam boşalamadığı için her iki böbrekte bu durumdan etkilenir. Mesanedeki idrar dışarı yeterli çıkamadığı için, bu böbreklere yüksek basınç şeklinde yansır.

Veziko-üreteral reflü görülebilir. Mesane duvarı kalınlaşır. İdrar kanalı genişler posterior üretra dilatasyonu. Bu durumda anne karnında bebeğin içinde bulunduğu sıvı azalabilir oligohidroamnioz ve özellikle bebeğin akciğer gelişimini ciddi olarak etkilenir. Erken ya da zamanında doğup yaşatılabilen çocuklarda yapılması gereken şey mümkün olan en kısa sürede kapalı yöntemle endoskopik bu valvin doku katlantılarının kesilmesi ve normal mesane dolup boşalmasının sağlanmasıdır. Bu çocuklar ömür boyu çok yakın takip ve tedavi gerektirirler.


Diğer Konular


 • Veba

 • Bebeginizin Zekasini Gelistirmek Icin Oneriler

 • Diş Apsesi

 • Erkeklerde Sertleşme Problemi

 • Emzikli Annenin Beslenmesi

 • Yüksek Kolesterol Nedir? • Okunma: 46900 | Oy: 203 | Yazar:
  Değerlendir:
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  Arkadaşına Gönder      Yazdır
   

  Yorumlar

  Yazan : abdullah
  evet
  Yazan : damla nur
  bu doğuştan olanlar için bunun sonradan olan bilgilerinide yazını bi zahmet.......
  Yazan : ayşe geçici
  benimde kızımın sol böbreğinde genişleme vardı..takipdeydik 7-8 aylık kadar takipdeydik..hastane karmaşasından dolayı su an takip ediremiyoruz..acaba ileride daha büyü sorun yaşarmıyım..kkafama çok takılıyor ama..özeline gitmeyi tercih ettik oda olmadı maddisel bakımdan..idrarı çok sarı geliyor ..acaba biraz yardımcı olurmusun..izmirde oturuyorum ...
  Yazan : Beste Birlik
  Anne karnında son dönemde tespit edilip doğumdan sonra devam eden böbrek büyümesi ile ilgili bilgilere yer verebilirmisiniz? Saygılarımla,
  Yazan : erhan
  böbreğimde ağrı vardı doktora gittim.doktor mr çektirdi sol böbrek küçük şekildeydi yaşım 29 bu böbreğin gelişmesi olurmu yoksa öyle kalırmı nasıl ögrene biliriz yardımlarınız için teşekkurler..
  Yazan : berkan
  kızımın sol böbreğinde genişleme var. nasıl bir tedavi uygulanır

  Yorum Yaz

  Adınız :
  E-mail Adresiniz :
  Yorumunuz :
  Güvenlik Kodu :

  Yeni Eklenenler

  İstatislikler

  saglikbelirtileri.com
  Zayıflamak